O nás

Student v lese je projekt Spolku Počteníčko a studentů středních a vysokých škol z Ostravy. Jde o mezigenerační a dobrovolnickou aktivitu zaměřenou na ochranu životního prostředí. Záměrem je uklízet lesní lokality a sázet stromy v místech postižených kůrovcovou kalamitou a tam, kde je potřeba. Projekt prioritně cílí na Moravskoslezský kraj a zve ke spolupráci studenty, seniory, veřejnost.

Student v lese není jednorázovou kampaní, ale dlouhodobou a pravidelnou aktivitou, při které dobrovolníci například uklízejí z lesů a parků pet lahve, hadry, papíry a další odpady, dále sázejí v Beskydech a Jeseníkách stromy, uklízejí z lesa klestí po kalamitní kůrovcové těžbě  nebo třeba sbírají bukvice a žaludy .

Nabízíme zapojení seniorům i dalším zájemcům například v rámci firemního dobrovolnictví. Rádi bychom zapojili ty, kteří chtějí skutečně něco konkrétního a hmatatelného udělat pro životní prostředí, nejde nám o jednu akci se stovkami účastníků.

Autorem projektu je Ivan Sekanina, předseda Spolku Počteníčko, který v listopadu 2019 pozval na první pracovní schůzku do kavárny Kolbaba v Ostravě studenty Matičního gymnázia Ostrava Kláru Voigtovou a Honzu Šmída, dále Anetu Horkelovou, studentku Lékařské fakulty OU, Martinu Vaňkovou, studentku Fakulty sociálních studií OU, Ing. Ivu Olšákovou, členku Spolku Počteníčko a ředitele Bezpečnostně právní akademie Ostrava Ctirada Skopala.

Po dalších schůzkách i po neúspěšném jednání na ostravské radnici přibývali další studenti se zájmem o ochranu životního prostředí. Tak se postupně vykrystalizovala silná pracovní skupina, která se od února 2020 začala scházet pravidelně v ostravském klubu Cooltour na Černé louce. Tvořili ji (a stále tvoří) zástupci Spolku Počteníčko a studenti sedmi středních škol a gymnázií i dvou fakult Ostravské univerzity.

 • Spolek Počteníčko: Ivan Sekanina, Petra Nováčková, Iva Olšáková
 • LF OU: Aneta Horkelová
 • FSS OU: Martina Vaňková
 • Matiční gymnázium Ostrava: Klára Voigtová, Honza Šmíd
 • Bezpečnostně právní akademie Ostrava: Pavla Ďaďová, Hana Holbergová
 • Prigo Ostrava: Jan Králík, Adéla Roztomilá
 • Jazykové gymnázium Pavla Tigrida: Aneta Roztomilá, Radka Řehulková, Sofie Glacová
 • Gymnázium Hladnov: Jakub Krol
 • Waldorf Ostrava: Zuzana Sádecká, Lucie Thománková
 • Gymnázium Olgy Havlové: Ema Ostřižková
 • Projekt získal své patrony: herečku Kamilu Janovičovou a zpěvačku Markétu Konvičkovou.

V červenci 2020 převzal záštitu nad projektem Student v lese hejtman Moravskoslezského kraje, prof. Ivo Vondrák.

Na sázení stromů v červenci 2020 v Beskydech se podílel i Seniorklub Bohumín. Tři členové s námi byli sázet. A několik dalších seniorek nám k práci napeklo buchty. Na každý den jsme měli tři plechy a bábovku.

Projekt Student v lese  není spojený s žádnou politickou stranou, hnutím, směrem či aktivitou. Nepropaguje žádné filosofické proudy či neziskové organizace. Výběr partnerů projektu je výhradně na uvážení Spolku Počteníčko.

Menu